Lepi in negovani nohti so vizitka vsakega človeka. Kljub našemu trudu se pa včasih zgodi, da so naši nohti nepopolni, lomljivi ali porumeneli. Barva, struktura in oblika nohtov so natančen odraz stanja telesa in zdravja posameznika, zato je potrebno spremljati rast nohtov in njihov splošni videz. Kaj pomenijo težave z nohti in na katere zdravstvene težave nas lahko opozorijo?
Zdravstvene težave, ki so povezane z nohti
Rumeno pobarvani nohti
Razlogi za porumenelost nohtov so lahko različni. Lahko se to zgodi v starejših letih, pri kadilcih ali zaradi uporabe neprimernih lakov za nohte. Porumeneli nohti lahko tudi opozarjajo na glivične bolezni, v redkih primerih celo na sladkorno bolezen in psoriazo.
Krhki in lomljivi nohti
Lomljivost nohtov se pojavi ob pogostem stiku s kemikalijami ali vodo, ali tudi ob pretirani uporabi odstranjevalca laka. Krhkost nohtov povzročajo glivične bolezni ali težave s ščitnico. Takrat je dobro organizmu dodati vitamine A, C in biotin v prehranskih izdelkih .
Izbočeni in ukrivljeni nohti
Povečane in ukrivljene konice nohtov navzdol opozarjajo na nizko raven kisika v krvi, kar je pogosto povezano z obolenji pljuč ali srca. Prav tako so lahko v ozadju vnete bolezni črevesja in ledvic. Ta pojev se pojavlja tudi pri bolnikih z aidsom.
Madeži na nohtih
Bele madeže na nohtih se pojavljajo ob poškodbi nohta ali glivični okužbi. Če se na nohtih pojavijo temne črte ali madeže, ne gre za poškodbo in je potrebno takoj poiskati strokovno pomoč – lahko gre za raka.
Navpične brazde in izbokline
Nohti z brazdami se pojavljajo v starejšem veku. Zato je dobro telesu dopolnjevati magnezij in vitamin B12, tako v prehrani kot v prehranskih dopolnilih za lepo in zdravo telo, nohte in lase.
Kako skrbeti za nohte
Lepi in zdravi nohti niso samouvevni, zato je pomembno, da jim namenite ustrezno pozornost in nego. Ne podcenjujte:
- uravnoteženo prehrano , ki je bogata na beljakovine in antioksidante,
- vsakodnevno dopolnjevanje vitaminov in mineralov,
- zaščito rok in nohtov pred kemikalijami in vodo,
- redno striženje nohtov,
- nego z naravnimi olji (kokosovim , sivkinim, iz grozdnih pečk).
5 osnovnih trikov za lepe in zdrave nohte
Ustvarite si sanjsko manikuro kot profesionalec. Tudi v udobju vašega doma si lahko brez težav pričarate vrhunske nohte, le upoštevajte preproste trike in zagotovo boste zadovoljni.
1. Pravilna oblika nohtov
Oblika nohtov se spreminja glede na modne trende. Kljub temu, še vedno velja, da je najbolje oblikovati okrogle nohte, saj je najmanjša nevarnost, da bi se kje zataknili in lak na nohtih bi se lahko hitro poškodoval. Če želite, da bo barva na nohtih zdržala čim dlje, nohte oblikujte v okroglo obliko.
2. Temeljita priprava pred barvanjem
V večini salonov za nohte se nohti pred lakiranjem namočijo. Zaradi vpliva vode, nohti pridobijo na volumnu, kar lahko povzroči hitreje razpokanje laka na nohtih. Zato lak nanašajte na suhe nohte, pred tem jih le očistite z odstranjevalcem laka za nohte, da se znebite maščobe.
3. Dva tanka sloja laka sta boljša
Namesto enega debelega sloja, nanesite rajši dva tanjša. Debela plast bi se zelo dolgo sušila in tako lakirani nohti dolgo ne zdržijo. Na nohte nanesite tanki sloj, počakajte, da se posuši in potem nanesite drugi sloj. Na koncu lahko nanesete še tretji zaščitni sloj brezbarvnega nadlaka.
4. Samo tri poteze laka
Učite se od profesionalcev in ponavljajte za njimi! Z enim hitrim potegom nanesite lak na sredino nohta in z drugimi dvema potegami zapolnite stranske dele nohta.
5. Poskrbite za svojo manikuro
Škoda bi bilo, da se vaša manikura poškoduje predčasno. Zato upoštevajte navodila strokovnjakov za podaljšanje manikure. Pri umivanju posode in med čiščenjem si nadenite zaščitne rokavice, uporabljajte hranilna olja za nohte in redno uporabljajte hranilno kremo za roke.